Top 10 marek samochodów

1. Fiat

Fiat jest włoskim producentem silników, samochodów przemysłowych i grupą finansową. W 1899 roku grupa inwestorów założyła Fiata. Fiat również produkuje samoloty, czołgi i pociągi. Istnieją fabryki Fiata w Polsce, Argentynie i Brazylii. Wspólne operacje wysokiego ryzyka we Francji, Włoszech, Turcja, Pakistan, Indie, Syberia, Chiny i Rosja. Ta firma jest na pierwszym miejscu w top 10 listy producentów samochodów w Europie.

2. Renault

Francuski producent samochodów z siedzibą w Boulogne-Billancourt. Sojusz Renault z Nissanem sprawiło, że stał się trzecim co do wielkości producentem samochodów na świecie. Razem te dwie firmy pracują nad rozwojem pojazdów elektrycznych. Zainwestowali 5,16 miliardów dolarów w ten projekt. Producent ten jest na drugiej pozycji na liście 10 największych producentów samochodów w Europie.

3. Ford Motor Company

Ford Motor Company został zintegrowany na 16 czerwca 1903. Jest Dearborn firmy American międzynarodowa firma automaker. Henry Ford jest założycielem firmy. Oprócz marki Lincoln i Ford, Ford Motor Company jest również właścicielem marki Aston Martin w Wielkiej Brytanii i Mazda w Japonii. W marcu 2008 roku Ford sprzedał brytyjskie filie Land Rover i Jaguar indyjskiemu Tata Motors. W roku 2010, również sprzedał Volvo Geely Automobile. Ford wprowadził kilka przydatnych metod do przemysłu samochodowego. Znajduje się na trzeciej pozycji na liście 10 największych producentów samochodów w Europie.

4. BMW

Ta firma jest w czwartej pozycji na liście 10 największych producentów samochodów w Europie. BMW produkuje samochody, silniki i motocykle. Zostało założone w 1916 roku. Jest to również spółka posiadająca Rolls-Royce Motor Cars i markę Mini. BMW produkuje motocykle pod marką Husquvarna i BMW Motorrad. Firma ta słynie z luksusowych samochodów i wydajności. Tak więc, jest jednym ze światowych liderów firm produkujących samochody w Europie.

5. Toyota Motor Corporation

Toyota Motor Corporation to japońska firma produkująca samochody z siedzibą w Aichi w Japonii oraz największy na świecie producent samochodów pod względem produkcji i sprzedaży. Kiichiro Toyoda założył tę firmę w 1937 roku. W 1936 roku stworzyła Toyota AA, pierwszy samochód osobowy. Spółkami należącymi do grupy Toyota Motor Corporation są Toyota, Daihatsu, Lexus i Hino Motors. Znajduje się na piątej pozycji na liście 10 największych producentów samochodów w Europie.

6. Peugeot

Peugeot Company została założona w 1810 roku jako firma produkująca młynki do kawy. Ma swoją siedzibę zarówno w Paryżu jak i Francji. Swój pierwszy samochód stworzyła w 1891 roku. Jest głównym francuskim producentem samochodów oraz drugim największy producentem samochodów z siedzibą w Europie. Ta firma jest na szóstej pozycji w Top 10 listy producentów samochodów w Europie.

7. Alfa Romeo Automobiles

Ten włoski producent powstał pod nazwą A.L.F.A. w 1910 roku. Wpierw była w posiadaniu państwowego holdingu Istituto per la Ricostruzione Industriale od roku 1932 do 1986. W 2007 r. stało się częścią Fiata. Firma zajmuje się samochodami wyścigowymi od 1911 roku. Ma reputacja tworzenia drogich samochodów sportowych. Znajduje się na siódmej pozycji na liście 10 największych producentów samochodów w Europie.

8. Nissan Motor Company

Nissan Motor Company jest międzynarodową firmą z siedzibą w Japonii. Należy do Grupy Nissan i po restrukturyzacji Carlosa Ghosna, stała się jeszcze bardziej niezależna. Poprzednio tworzyła pojazdy pod marką Datsun. Obecnie udział w rynku Nissana jest porównywalny z Toyotą i Hondą. W 2011 Nissan stał się drugim największym producentem samochodów na rynku macierzystym. Jest na siódmym miejscu w Top 10 listy producentów samochodów w Europie.

9. Audi

Audi została założona w 1909 roku w Niemczech przez Augusta Horcha. Spółka ta znajduje się w całkowitym posiadaniu (99,55%) przez grupę Volkswagen od 1966 roku. Ma swoje zakłady produkcyjne w Niemczech, na Węgrzech, w Belgii, Chinach, Indiach i Brazylii. Audi jest w dziewiątej pozycji na liście 10 największych producentów samochodów w Europie.

10. Chrysler

Firma ta została założona jako Chrysler Corporation w 1925 roku przez Waltera Chryslera. Ma siedzibę w Auburn Hills w stanie Michigan. W 2009 roku został sprzedana do nowej firmy Chrysler Group LLC z powodu bankructwa. Obecnie jest w sojuszu z włoskim producentem motoryzacyjnym: Fiat. Firma znajduje się na dziesiątej pozycji na liście 10 największych producentów samochodów w Europie.